header-bg ukr alt

Словник термінів

© Юрченко Аделаида

Якщо Ви раніше не стикалися з необхідністю вибору обладнання для пральні або хімчистки, не зовсім знайомі з термінологією цієї галузі, сподіваємося, що словник термінів допоможе розібратися в специфіці і допоможе зробити правильний вибір. У будь-якому випадку, Ви завжди можете зв’язатися з нами і фахівці Лондрі Трейд допоможуть розібратися у всіх тонкощах при виборі прального обладнання та техніки для хімчистки.

Аквачищення

Процес прання одягу з використанням великої кількості води і спеціальних біорозкладних хімікатів з подальшим висушуванням і прасуванням. Обладнання для аквачищення включає: машину аквачищення (промислову пральну машину з можливістю використання програм аквачищення), сушильний барабан з сенсором залишкової вологості й обладнання для прасування (пароманекен, прасувальний стіл, роторну кабіну, прасувальний прес та ін.). Основною запорукою успішного аквачищення є знання текстилю, матеріалів тканини, а також навики в роботі фінішного, прасувального обладнання. Так як не всі вироби можуть піддаватися хімчистці, слід чітко розуміти, що не для всіх виробів можна використовувати аквачищення. Щоб убезпечити себе, слід завжди слідувати інструкціям на етикетці виробника одягу.

Віджим

Незважаючи на те, що машина віджимає білизну кілька разів протягом циклу прання, як правило, мається на увазі максимальний віджим машини після останнього полоскання в кінці циклу прання. Від швидкості віджимання залежить залишкова вологість білизни після прання. Чим менше вологи залишиться в білизні після прання, тим менше будуть енергетичні й тимчасові витрати на сушіння і прасування білизни.  Для деяких виробів не рекомендується використання максимальної швидкості віджимання пральної машини. Приміром, рекомендується віджимати махрові вироби зі швидкістю 800 об/хв, а уніформу зі спеціальною обробкою зі швидкістю 500 об/хв.

Газовий нагрів

Вид нагріву в обладнанні за допомогою природного або скрапленого газу. Даний вид  нагрівання може використовуватися в сушильних барабанах для нагріву повітря і в каландрах для нагріву прасувального валу. Даний вид нагріву не популярний в Україні через велику кількість дозвільних документів, необхідних для експлуатації обладнання на газовому нагріві.

Гарантія та гарантійний ремонт

Гарантія – це період часу, протягом якого виробник, або його представник в Україні, зобов’язується виконувати гарантійний ремонт і усунення несправностей у роботі обладнання. Гарантія буває повною або обмеженою. Повна гарантія передбачає безкоштовний виїзд інженера, його роботу і запчастини. За обмеженої гарантії клієнт оплачує виїзд і роботу інженера, а запчастини надаються безкоштовно. Гарантія не поширюється на витратні матеріали (напр. термостійке покриття, тени та ін.). Також, для збереження повного терміну дії гарантії, обладнання повинно бути підключено та запущено авторизованими заводом фахівцями, а також проходити регулярне технічне обслуговування. Зверніть увагу, що якщо ви використовуєте побутову техніку в пральні, то гарантія від виробника на неї не поширюється. Побутова техніка призначена для використання в побутових умовах, тобто з навантаженням в кілька циклів прання на тиждень.

Дозатор миючих засобів

Пристрій подачі рідких миючих засобів в пральну машину. Дозатор може подавати до 7 видів миючих засобів (рідкий пральний порошок, відбілювач, плямовивідник, кондиціонер і ін.) у певній послідовності, в необхідних дозах, на певному етапі прання. Процес подачі миючих засобів відбувається в автоматичному режимі і не вимагає втручання працівника пральні. Якщо у пральні ведеться облік прань, то дана система забезпечить повний контроль за витратою миючих засобів.

Електричний підігрів

Спосіб нагріву прального обладнання або обладнання хімчистки за допомогою електричних нагрівальних елементів (тенів). Це найпоширеніший вид нагріву. Пральні, що працюють в нічну зміну можуть використовувати пільговий (нічний) тариф на електроенергію, що допоможе скоротити витрати на енерговитрати в кілька разів.

Залишкова вологість

Кількість вологи, що залишається в білизні після віджимання. Якщо професійна пральна машина має остаточне віджимання 1000 оборотів на хвилину, а значить чинник-G перевищить показник 300 одиниць, то білизна після віджимання буде мати залишкову вологість порядку 50%. Тобто 10кг білизни після віджимання важитимуть 15кг, увібравши 5 літрів вологи. Звичайно ж, залишкова вологість буде нижчою за цей показник в білизні, що містить в складі велику кількість синтетики, і навпаки вище, якщо мова йде про махрові халати та рушники. Рівень залишкової вологості після віджимання пральною машиною необхідно враховувати під час вибору обладнання для прасування і сушіння, оскільки цей показник має великий вплив на продуктивність прасувального і сушильного обладнання. Наприклад, на прасувальному каландрі можна, минаючи сушильну машину, прасувати білизну із залишковою вологістю до 50%. А для прасувального катка білизну необхідно підсушити в сушильному барабані до залишкової вологості 20%-25%.

Індустріальна пральна машина

Пральні машини з разовим завантаженням від 100 кг сухої білизни і більше. Такі машини використовуються в пральнях з продуктивністю від декількох тонн білизни за зміну. Як правило, ці машини мають дуже міцну конструкцію, паровий нагрів, барабан з декількома секціями. До індустріальних пральних машин можна також віднести і тунельні машини (потокові лінії прання). Тунельна пральна машина складається з модулів у вигляді тунелю. Кожен такий модуль (завантаженням до 50кг) відповідає за певний етап циклу прання. Наприклад, перший модуль використовується для попереднього прання, потім білизна проходить етап основного прання в наступних чотирьох модулях, полоскання відбувається в наступних двох модулях, а в останньому можна додати спеціальну хімію (наприклад, крохмаль).

Машина аквачистки

Промислова пральна машина з повністю програмованим мікропроцесором, яка використовує спеціальні програми аквачищення з використанням хімікатів. Завантаження машини для аквачищення розраховується коефіцієнтом 1:20, для звичайного прання 1:10. Так, наприклад, машина з барабаном обсягом 130 літрів буде мати завантаження 13 кг сухої білизни для звичайного прання, і тільки 6 кг сухої білизни для аквачищення.

Машина хімчистки (машина сухої чистки)

Машина очищення одягу в розчиннику шляхом физико-хімічного процесу. На відміну від пральної машини тут не використовується вода для прання – звідси “суха чистка”. Два найпоширеніших типи розчинника, які використовуються в машині хімчистки – це перхлоретілен і вуглеводень. Машини хімчистки мають замкнутий цикл, тобто весь розчинник, використаний під час прання , відновлюється на 99,99% завдяки системі дистиляції. Крім текстильних виробів в таких машинах можна чистити шкіряні, хутряні вироби.

Мікропроцесор

Цей термін використовується для опису можливостей програм прання професійної пральної машини. Існує два види мікропроцесора – базовий і вільнопрограмований. Машини з базовим мікропроцесором поставляються із заводськими програмами прання. Залежно від процесора кількість програм може нараховувати від п’яти до десяти. Для більшості пралень з однотипною білизною цього буде достатньо. Однак вільнопрограмований мікропроцесор розширює можливості пральної машини. Тут можна програмувати індивідуальні програми, задаючи температуру, рівень води, тривалість циклу, кількість полоскань, швидкість віджимання і ін. Також такі машини можна використовувати для аквачистки, оскільки є можливість створення спеціальних програм.

Непідресорена пральна машина

Цей тип пральних машин відрізняється від підресореної двома параметрами – максимальною швидкістю обертання і методом установки. Швидкість віджимання на таких машинах не перевищує 500 обертів в хвилину. Відповідно, за низького чинника-G залишкова вологість білизни (кількість вологи в білизні після віджимання) зазвичай складе 70%-85%, що спричинить великі енерговитрати на сушіння і прасування білизни. З встановленням таких машин також не все просто. Ці машини вимагають анкерного кріплення до підлоги, тому перед встановленням необхідно підготувати фундамент, і дати йому добре застигнути протягом декількох тижнів. Але у непідресорених машин є і плюс – ціни на такі машини нижче.

Обладнання ВТО

Прасувальне обладнання волого-теплової обробки, яке використовується для прасування фасонної білизни в хімчистці та швейній промисловості. До цього обладнання відносяться прасувальні столи і преси, парові манекени та роторні кабіни. Також таке обладнання називають фінішним, тобто воно надає остаточний презентабельний вигляд сухому фасонному виробу завдяки обробці парою і прасуванню.

Паровий нагрів

Тип нагріву промислового та індустріального устаткування для пралень. На жаль, професійне обладнання з таким видом нагрівання не постачається. В пральних машинах нагрівання відбувається набагато швидше, ніж електричне, що скорочує цикл прання і підвищує продуктивність машини. Якщо у вас є свій пар на виробництві, то паровий підігрів буде також найекономічнішим видом нагріву. Прасувальні каландри з паровим нагріванням також дають максимальну продуктивність – прасувальний вал буде тримати постійну температуру по всій поверхні, що дозволить оптимально швидко прасуваи. Промислові сушильні машини також будуть працювати з максимальною продуктивністю.

Сенсор залишкової вологості

Датчик вологості, встановлений у промисловій сушильній машині. Запускаючи цикл сушіння в сушильному барабані з таким датчиком, задається температура сушіння і залишкова вологість виробу, при якій машина повинна закінчити цикл. Це дуже важлива опція для процесу аквачистки. Тут категорично протипоказано пересушувати виріб, оскільки це може призвести до деформації і пошкодженню виробу.

Сушильний барабан

Машина для сушіння білизни після прання в пральній машині. За невеликіоїшвидкості обертання барабану в машину подається гаряче повітря, після чого волога з відпрацьованим повітрям виводиться назовні у витяжку. Махрові вироби після сушильної машини готові до використання і не потребують додаткового прасування. Халати медичні, уніформа та ін. після сушильної машини можуть піддаватися волого-тепловій обробці на прасувальному столі або пароманекені. Також в сушильній машині можна підсушити пряму білизну до необхідної залишкової вологості, щоб випрасувати її на прасувальному катку.

Технічне обслуговування

Технічне обслуговування є просто необхідним для подовження терміну служби, безперебійної роботи і запобіганню можливих неполадок прального обладнання. Якщо пральня працює в 2-3 зміни, то технічне обслуговування слід виконувати як мінімум раз на 5-7 тижнів. Технічне обслуговування є необхідною умовою для надання гарантії заводом-виготовлювачем або його представником в Україні. Система працює аналогічно як в автопромі, де автомобіль повинен пройти обов’язкове ТО після 10000 км пробігу.

Фінішне обладнання

Прасувальне обладнання для остаточної обробки, прасування фасонного виробу. Фінішна обробка відбувається шляхом прасування виробу шляхом обробки паром. Ще таке обладнання називають ВТО (обладнання волого-теплової обробки). Сюди відносяться прасувальні столи, парові манекени, прасувальний прес і роторна кабіна. Фінішне устаткування просто необхідне для комплектації хімчистки. У пральні, де обсяги фасонної білизни дуже малі, можна обмежитися і побутовою праскою.

Фактор – G (англ. G-force)

Цей показник використовується для визначення гравітаційного впливу, якому підлягає білизна під час віджимання. Даний показник безпосередньо залежить від діаметру барабана, ваги білизни і швидкості віджимання пральної машини. Чим вище показник чинника-G, тим менше буде рівень залишкової вологості в білизні після віджимання. Наприклад, в машині із завантаженням 10 кг сухої білизни при віджимі 1000об/хв цей показник буде дорівнює 300 одиниць, а при такому ж віджимі в машині із завантаженням 16кг цей показник буде 360 одиниць.

Хімчистка (хімічне чищення, суха чистка)

Це хіміко-фізичний процес очищення одягу з текстилю або шкіри за допомогою розчинника (перхлоретилену або вуглеводню). Основне призначення хімчистки – видалення бруду і плям, які не піддаються звичайному пранню. Машина хімчистки нагадує за своїми функціями комбіновану пральну і сушильну машину. Одяг для чищення розміщують в мийному відділенні, де знаходиться обертовий перфорований барабан. Залежно від розміру машини завантажувальна маса становить від 10 до 100 кг сухого одягу. Протягом мийного циклу камера заповнюється розчинником приблизно на 1/3 обсягу і починається обертання барабана. Температура розчинника не повинна перевищувати 30° C, оскільки більш висока температура може вплинути на колір виробів, викликати забарвлення і линяння кольору. Протягом мийного циклу в камеру постійно постачається свіжий розчинник з робочого резервуару, у той час як використаний розчинник видаляється і надсилається у фільтр, що складається з котла дистиляції і конденсатора.

Пароманекен (паровий манекен)

Існує два типи пароманекенів – для верхнього одягу та для штанів. Паровий манекен для штанів також деякі називають “циліндр”. На парових манекенах для верхнього одягу можна прасувати піджаки, пальто, жакети та ін. На обробку одного виробу витрачається близько хвилини, тому парові манекени незамінні на виробництві з обсягами кілька сотень одиниць виробів за зміну.

Підресорена пральна машина

Пральна машина, в конструкції якої використовуються амортизатори. Це дає можливість встановлення такої машини на будь-яку рівну поверхню, навіть на дерев’яну підлогу. Також такі машини мають високу швидкість віджимання від 1400 до 1900 об/хв, високий фактор-G, завдяки чому залишкова вологість у білизни після прання складе всього 30%-50%.

Пральне обладнання

Комплект обладнання для організації прання в пральні. До такого обладнання можна віднести пральні машини, сушильні барабани, прасувальне обладнання. Процес прання відбувається в пральних машинах. В сушильних барабанах білизна досушується до необхідної залишкової вологості. Прасувальними катками і каландрами прасується пряма білизна, наприклад, скатертини і простирадла. Для прасування фасонного одягу використовують прасувальні столи, преси, парові манекени.

Прасувальне обладнання

Тип обладнання, що застосовується в пральні або хімчистці для прасування виробів після прання. Традиційно даний вид обладнання можна розділити на дві підгрупи – для прасування прямої білизни (скатертин, простирадл, наволочок і т.п.) і для фасонної білизни (халати медичні, уніформа, брюки, піджаки). Прасувальне обладнання для фасонного одягу також називають фінішним обладнанням або обладнанням ВТО (волого-теплової обробки). До цієї техніки відносяться прасувальні столи, парові манекени, роторні кабіни та прасувальні преси. Звичайно, постільна білизна і скатертини можна прасувати і на прасувальному столі і на пресі, але все ж… Для прасування прямої білизни використовують прасувальні катки і каландри. Дана техніка максимально продуктивна, коштує на порядок дешевше і надає чудовий ступінь прасування.

Прасувальний каландр

Також каландри називають прасувально-сушильними катками.  Призначені каландри для прасування прямої білизни, тобто простирадл, наволочок, скатертин, підковдр та ін. Білизну із залишковою вологістю до 50% можна відразу прасувати на каландрі, сушильна машина не потрібна. Звідси і назва сушильно-прасувальний каток. Прасувальні каландри надають дуже високу якість прасування. Ширина валу (прасувальної поверхні) може досягати 3200 мм, а діаметр 800мм. Продуктивність такого каландру буде перевищувати 200кг білизни на годину. Прасувальні каландри можуть бути з електричним, газовим або паровим нагріванням.

Прасувальний каток

Так само як і каландр призначений для прасування прямої білизни. На відміну від прасувального каландру, де нагрівається прасувальний вал, у катків нагрівається жолоб, до якого вал притискає білизну під час прасування. Тут можна прасувати білизну із залишковою вологістю до 25%, а це означає, що навіть після віджимання 1000 об/хв білизну необхідно підсушити в сушильному барабані. Ширина валу прасувальних катків може досягати 2000мм, діаметр валу – 300мм, а продуктивність 50кг на годину. Прасувальний каток – це недороге рішення за гідної якості прасування для більшості пралень.

Прасувальний прес

Прасувальний прес використовується в пральні і хімчистці, де існує великий потік фасонної білизни і потрібна висока продуктивність. Прасування відбувається наступним чином – виріб кладеться на нижню прасувальну поверхню (подушку), потім верхня подушка притискає виріб і відбувається процес пропарювання виробу шляхом притиснення. При купівлі пресу Ви повинні чітко визначитися, які вироби будуть прасуватися на ньому. Наприклад, якщо плануєте використовувати прес для прасування штанів, то слід вибрати відповідну форму прасувальної поверхні, для прасування виробів зі шкіри, варто замовити верхню плиту з нержавіючої сталі і т.д. Можлива поставка пресу з вбудованим парогенератором або зовнішньою подачею пари. Існують моделі, де верхня подушка опускається вручну або пневматично (за допомогою стиснутого повітря).

Прасувальний стіл

Найпопулярніший вид прасувального обладнання в пральні і хімчистці. Це універсальне, недороге і функціональне рішення для багатьох об’єктів. За невеликих обсягів прасування ви зможете обійтися одним столом, заощадивши на іншому фінішному обладнанні. Промисловий або професійний прасувальний стіл має вакуумне відсмоктування пару з прасувальної поверхні, сама ж прасувальна поверхня нагрівається. Ці дві функції не дозволяють накопичуватися конденсату протягом усієї робочої зміни. Як правило, виробник пропонує спочатку базову комплектацію, але необхідно звернути увагу на опції комплектації, без яких іноді купівля столу може виявитися марною тратою грошей. Також з найбільш популярних можна назвати наступні опції: форма для прасування рукавів, ролик з підвіскою, піддув, вбудований парогенератор і ін. Як правило, всі столи комплектуються електропаровою праскою, яка не боїться роботи в дві зміни роками.

Промислова пральна машина

Без промислових пральних машин не може обійтися жодна пральня. Це машини з разовим завантаженням від 10 до 100 кг сухої білизни. Основними відмінностями таких машин є міцна конструкція і корпус з нержавіючої сталі, потужні нагрівальні елементи, мікропроцесор з професійними програмами прання. Тепер більш докладно про переваги цих відмінностей. Міцна конструкція і корпус дадуть можливість машині працювати в пральні при високій вологості не один десяток років. Зовнішній і внутрішній барабани з нержавіючої сталі дозволять машині використовувати програми прання з кип’ятінням, де білизна переться при максимальних температурах. Потужні нагрівальні елементи дозволять виконати підігрів води за кілька хвилин, що істотно скоротить час циклу прання і, відповідно, збільшить кількість циклів прання за зміну і продуктивність пральної машини. Не менш важлива наявність мікропроцесора, який запропонує як мінімум 10 програм професійного прання. Деякі машини мають вільнопрограмувальний мікропроцесор, який дозволяє створювати індивідуальні програми прання і аквачистки.

Професійна пральна машина

Цей тип машин використовується в міні пральнях і пральнях самообслуговування.  Ці машини займають середню позицію між промисловими пральними машинами і побутовими. Корпус у більшості професійних машин, як і у побутових, має порошкове покриття. Деякі виробники, наприклад АСКО (Швеція), пропонують моделі з фронтальною і верхньою частиною з нержавіючої сталі. На відміну від побутових пральних машин зовнішній барабан виготовлений з нержавіючої сталі, що дозволяє використовувати дані моделі для прання при високих температурах з “кип’ятінням”.  Також слід зазначити, що потужність нагрівальних тенів у професійній пральній машині буде в декілька разів вище, ніж у побутової. Це дозволяє скоротити час нагріву води, а відповідно і час циклу прання. Таким чином, за зміну побутова машина виконає близько 4-х циклів, а професійна пральна машина до 10-ти. Вся професійна техніка постачається з електричним підігрівом. Якщо вас цікавить газовий або паровий нагрів, то слід вибирати промислові моделі.

Професійні миючі засоби для пральні

Основною відмінністю професійних миючих засобів від побутових є більш низька вартість прання і висока якість. Завдяки точному дозуванню, в пральну машину подається необхідний компонент в потрібній кількості протягом всіх етапів циклу прання. Технолог встановлює програми прання для кожного виду білизни і типу забруднення. Наприклад, для прання рушників фітнес-центру знадобиться подача тільки основного миючого засобу і кондиціонеру.  Для прання ресторанної білизни буде використовуватися вже багатокомпонентне прання, що включає засіб для попереднього прання, хлорний або кисневий відбілювачі, знежирювач, кондиціонер і т.д. Використовуючи професійні миючі засоби в пральні легко контролювати витрати миючих засобів, при цьому участь працівників пральні в подачі миючих засобів відпадає.

Роторна кабіна

Пристрій для прасування верхнього одягу і брюк. Іноді для роботи необхідний пароманекен для штанів і паровий манекен для верхнього одягу, але не вистачає місця для встановлення обох.  У цьому випадку роторна кабіна – найкращий вихід. Дана кабіна складається з двох секцій – одна облаштована для прасування верхнього одягу, інша для штанів. Одна з секцій відкрита для доступу оператора, в іншій відбувається волого-теплова обробка виробу. Обертаючи по осі, секції можна поміняти місцями. Таким чином, процес прасування відбувається в одній секції, поки оператор знімає раніше випрасуваний виріб і одягає новий для обробки.