Звідки береться накип?
В пральній машині встановлені нагрівальні елементи – ТЕН, які нагрівають воду до потрібної температури для прання або миття. Але мало хто їх бачив через 1,5-2 роки експлуатації, так як вони приховані від очей користувачів. Насправді на них утворюється накип. Майже такий самий, як і в чайниках, тільки в більш значних кількостях.
Проблеми б не було, якби вода була без домішок. У воді, яка ллється з крану в будь-якому місті світу, присутня велика кількість сторонніх домішок. Жорсткість води визначається вмістом у ній розчинених солей кальцію і магнію. А ось накип формується вже при нагріванні жорсткої води.
Які негативні наслідки має жорсткість води в процесі прання?
1. Використовуємо більше миючих засобів, щоб досягти звичайного ефекту.
Поверхневий натяг води, що збільшується завдяки додатковій жорсткості, вимагає під час прання більшої кількість порошку.
2. Більше платимо за електроенергію.
На підігрів води за умови, що між нею і металом є значний шар теплового ізолятора, буде потрібно більше електроенергії.
3. Частіше і дорожче ремонтуємо техніку.
Накип на дуже важливій внутрішній частині машини скорочує термін експлуатації – машина може вийти з ладу за першої ж можливості, наприклад, при перепаді напруги в мережі. Ремонт Тена коштує від 20 до 30% вартості машини за рахунок того, що нічого крім Тена не пошкоджено.
Також у машині може згоріти електроніка.
4. Скорочуємо термін слугування білизни.
Відбувається інкрустація білизни твердими частинками осаду, в результаті чого втрачається первісна білизна (або яскравість фарб) тканини. Цей процес також призводить до подальшої перевитрати миючих засобів і до скорочення терміну слугування тканини.
Де ж приховується рішення цієї проблеми?
Використання фільтрів. Вирішення проблеми за рахунок іонообмінних смол і зворотнього осмосу досить дорого за ціною і складністю обслуговування, але ефективно.
Два найбільш доступних шляхи боротьби з накипом: хімічний, фізичний.
Фізичний шлях.
Допомогти запобігти накипу можуть магнітні перетворювачі води. Принцип простий: вода проходить через магнітне поле. Викликаний спеціальним розташуванням магнітів резонанс спонукає частки води до тісної взаємодії з частинками домішок. При цьому не відбувається утворення важкорозчинних карбонатів кальцію і магнію на поверхні нагрівального елемента. Шкідливі речовини залишаються в товщі води і виносяться разом з нею в дренаж. Згодом старий накип розпушується і повністю вимивається з поверхні нагрівальних елементів.
Хімічний шлях.
Цим шляхом пішли багато компаній – виробники миючих засобів і добавок. Під час прання вони радять додавати разом з порошком якусь речовину – пом’якшувач води (наприклад, триполіфосфат натрію). Відбувається хімічна реакція, в результаті – важкорозчинний карбонат кальцію розкладається на складові, які не утворюють накип. Це цілком логічне і очевидне рішення – при хімічному контакті зруйнувати карбонат кальцію і отримати в результаті більш чистий ТЕН.
Переваги цього методу очевидні: дешево, пачка добавки обійдеться від 4 до 8 доларів. Можна не тільки не допустити утворення накипу, але і видалити той, який був.